Okres zimowy szczególnie wpływa na codzienną aktywność fizyczną. Mniej wychodzimy z domu, mało czasu poświęcamy na poruszanie się. Dlatego pod koniec stycznia mieszkańcy Środy i okolic mają okazję do wstania z kanap i wzięcia czynnego udziału w Zimowym Półmaratonie/Ćwierćmaratonie.

Nie od dziś wiadomo, że wysiłek fizyczny poprawia samopoczucie i wspomaga zdrowie. Efekty zimowego zastoju widać szczególnie na wiosnę, kiedy czujemy słabą kondycję. Warto ćwiczyć o każdej porze roku, a najtańszą i najbardziej dostępną opcją jest bieganie.

Poranny lub wieczorny jogging świetnie poprawia metabolizm, dzięki czemu ciało nie odkłada zbędnych tłuszczów. W dodatku, poruszanie się poprawia koncentrację, co może być pomocne szczególnie w pracy. Ten kto próbował biegać wie doskonale, że to również świetna i zdrowa recepta na poprawę nastroju. 

Należy pamiętać, że szczególnie w porze zimowej łatwo o przeziębienie. Przed przystąpieniem do treningów, warto wiedzieć jak przygotować się do biegania w zimie. Wcześniejsze przygotowanie pozwoli uniknąć nieprzyjemnych chorób i kontuzji oraz nie ostudzi zapału. 

Średzki Zimowy Półmaraton/Ćwierćmaraton

W niedzielę, 23 stycznia odbędzie się szósta edycja Zimowego Półmaratonu/Ćwierćmaratonu. Wydarzenie będzie miało miejsce w Łęknie, w lasach Nadleśnictwa Babki, przy wigwamie na ul. Gajowej.

To idealna okazja do wyjścia z domów i spędzenia aktywnie czasu. Wyznaczone trasy nie będą trudne, więc każdy kto czuje się na siłach może zmierzyć się z innymi uczestnikami. Trasa zostanie poprowadzona po ścieżkach i drogach leśnych o miękkiej nawierzchni. 

W dodatku każdy, kto startuje w biegu, na mecie otrzyma pamiątkowy medal, ciepły poczęstunek z rusztu, herbatę i napoje izotoniczne. Dla najlepszych maratończyków przewidziane są także puchary oraz nagrody rzeczowe. Natomiast w godzinach 12:00-15:00 uczestnicy będą mieli do dyspozycji prysznic i szatnie. 

Wydarzenie organizowane jest przez „Biegi.Wlkp” przy patronacie honorowym Lasów Państwowych. Pierwsza edycja Zimowego Półmaratonu/Ćwierćmaratonu w Łęknie odbyła się w 2017 roku. „Biegi.Wlkp” jest także organizatorem letniego i jesiennego Półmaratonu/Ćwierćmaratonu Łękno, które mają jednak krótszą tradycję.