W drugim tygodniu października 2023 roku, dokładniej od dnia 9 do dnia 15, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Środzie Śląskiej podjęła działania interwencyjne w związku z dwunastoma incydentami. Dwa z nich były pożary, a pozostałe dziesięć to różnorodne zagrożenia lokalne.

Sygnalizacja pierwszego zdarzenia nadeszła 9 października 2023 roku – na drodze powiatowej między Cesarzowicami a Piersnem doszło do wypadku samochodowego. Osobówka nie utrzymała się na trasie i wylądowała w rowie. W wyniku tego incydentu jedna osoba odniosła obrażenia. Zadaniem strażaków było zabezpieczanie miejsca wypadku oraz odłączanie akumulatora w uszkodzonym aucie.

Jeszcze tego samego dnia straż pożarna otrzymała zgłoszenie o pożarze sadzy w kominie wielorodzinnego budynku w Ujeździe Górnym. Trzy zastępy straży pożarnej, w tym JRG ze Środy Śląskiej oraz OSP z Ujazdu Górnego i Dolnego, interweniowały na miejscu. Zadania obejmowały zabezpieczanie miejsca zdarzenia, gaszenie sadzy piaskiem oraz kontrolę wszystkich pomieszczeń w budynku pod kątem obecności tlenku węgla. Przewód kominowy został dodatkowo sprawdzony za pomocą kamery termowizyjnej.

Dnia 14 października 2023 roku w Kostomłotach wybuchł pożar pustostanu po hali magazynowej. Do akcji gaśniczej przystąpiło 12 zastępów straży pożarnej, w tym dwie jednostki JRG ze Środy Śląskiej, jedna jednostka JRG 6 z Kątów Wrocławskich oraz jednostki OSP z gminy Kostomłoty i powiatu średzkiego. Podjęte działania polegały na zabezpieczaniu miejsca, podaniu sześciu prądów wody w celu ugaszenia ognia oraz monitorowaniu obiektu kamerą termowizyjną po zakończeniu akcji gaśniczej.

Na terenie powiatu doszło również do dwóch kolizji na autostradzie A4. Strażacy zabezpieczyli ponadto lądowanie i start śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w miejscowości Kostomłoty.