Ze względu na coraz lepsze warunki atmosferyczne, z przyjemnością zaczynamy spędzać nasz wolny czas na zewnątrz, otoczeni przez przyjaciół i rodzinę. Niektóre z tych spotkań są często okraszone konsumpcją alkoholu. Niestety, wiele osób nie jest świadomych ryzyka i potencjalnych skutków jakie niesie za sobą prowadzenie pojazdu mechanicznego lub nawet roweru pod wpływem alkoholu.

Mimo istnienia surowych kar finansowych, które mogą osiągać kwoty do 2500 zł (za wykroczenie zgodnie z art. 87 § 1a k.w.), a także środków karnych wymierzonych dla nietrzeźwych kierowców, wielu z nich nadal podejmuje ryzyko prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości.

Nietrzeźwy rowerzysta stwarza przede wszystkim ogromne zagrożenie dla siebie. Alkohol negatywnie wpływa na koordynację ruchów oraz utrzymanie równowagi. Takim osobom może umknąć zbliżający się pojazd, co może prowadzić do poważnych wypadków i tragedii.

W odpowiedzi na te niebezpieczne sytuacje, funkcjonariusze średzkiej Policji nie ustają w działaniach mających na celu wyeliminowanie nietrzeźwych kierowców z ruchu drogowego. Cyklicznie przeprowadzane są kontrole, które mają na celu wyłapanie i ukaranie tych najbardziej niebezpiecznych uczestników ruchu drogowego, którzy mimo braku świadomości zagrożeń, decydują się prowadzić pojazd będąc pod wpływem alkoholu.