Na początku czerwca, dokładnie 1-go dnia tego miesiąca, w mieście Środa Wielkopolska zorganizowano ceremonię Dnia Strażaka na szczeblu gminnym. Obchody miały dodatkowy urok, gdyż pokryły się ze świętowaniem stulecia istnienia sztandaru jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Środzie.

Rozpoczęcie uroczystości miało miejsce za sprawą strażackiego przemarszu ulicą noszącą imię generała Józefa Hieronima Dąbrowskiego, którego celem była Bazylika Kolegiacka. Tam odbyła się msza święta ku czci strażaków. Po jej zakończeniu, strażacy udali się w kierunku Starego Rynku, gdzie kontynuowane były kolejne punkty obchodów. Jak przystało na tak ważne wydarzenie, nie zabrakło wręczania odznaczeń i specjalnych wyróżnień.

Wśród odznaczonych znaleźli się reprezentanci Ochotniczej Straży Pożarnej w Środzie Wielkopolskiej oraz Jarosław Krzemiński z tejże jednostki, którzy uhonorowani zostali Odznaką Honorową Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego. Natomiast Medal Honorowy noszący imię Bolesława Chomicza wręczono Wojciechowi Świerkowskiemu z OSP Nowe Miasto.

Medal Za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali:

Złoty: Kamil Graczyk z OSP Brodowo i pośmiertnie Zenon Kaleta z OSP Mączniki, który zmarł w styczniu bieżącego roku.

Srebrny: Rafał Ladrowski, Jan Głowacki (obydwaj z OSP Mączniki), Waldemar Hut, Bartosz Sumowski oraz Artur Graczyk (wszyscy z OSP Brodowo).

Brązowy: Damian Kowalski, Kamil Suszczyński (obydwaj z OSP Brodowo), Michał Bandosz (OSP Koszuty), Sebastian Moczyński, Adam Sobczyński (obydwaj z OSP Mączniki) oraz Paweł Pieprzyk z jednostki OSP w Środzie.