Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że ważność bonów turystycznych upływa 30 września. Do tej pory rodzice i opiekunowie z 4,3 mln przyznanych bonów aktywowali ponad 3,5 mln. Wciąż pozostało nieaktywnych 776 tys. bonów.

Bon turystyczny to jednorazowe świadczenie w wysokości 500 zł na jedno dziecko, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością 1000 zł. Można nimi płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne na terenie Polski tylko do końca września.

Według danych ZUS w całym kraju płatność bonami przyjmuje około 27 tys. podmiotów. Najwięcej zarejestrowanych jest w województwie pomorskim (ponad 6,6 tys.) i małopolskim (5,5 tys.). To tam trafia najwięcej środków z bonów turystycznych. Kwota płatności bonami w województwie małopolskim przekroczyła pół miliarda złotych (531 mln zł), natomiast w województwie pomorskim – 456 mln zł.

Wciąż pozostaje 776 tys. bonów na kwotę 528 mln zł, które jeszcze w ogóle nie zostały aktywowane. Łączna liczba świadczeń, które czekają do całkowitego wykorzystania (nieaktywne, aktywne, ale niewykorzystane i częściowo wykorzystane) to ponad 2 mln.

Jak podkreśla Grzegorz Dyjak z biura prasowego ZUS, usługa może się odbyć później, czyli po 30 września, jednak płatność musi być zrealizowana do końca września. Rodzice mogą na przykład zapłacić bonem za pobyt w hotelu, pensjonacie czy w gospodarstwie agroturystycznym. Bonem można również opłacić zorganizowany wypoczynek, np. wyjazd dziecka na kolonię, obóz czy zieloną szkołę, a także jednodniową wycieczkę bez noclegu, o ile obejmuje ona dwie usługi np. transport i zwiedzanie.

Jak aktywować bon?

Aktywacja bonu odbywa się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Wystarczy, że po zalogowaniu na swoim koncie PUE rodzic uzupełni swoje dane kontaktowe, a następnie aktywuje bon, otrzymując unikalny 16-cyfrowy numer. Podczas opłaty bonem należy go podać, po czym opiekun SMS otrzymuje indywidualny kod, którym potwierdza transakcję.

Jeśli okaże się, że na profilu osoby uprawnionej nie ma zakładki Polski Bon Turystyczny, należy złożyć do Polskiej Organizacji Turystycznej stosowny wniosek.