Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie przed suszą hydrologiczną. Woda w rzekach będzie obniżona, a w niektórych miejscach może zabraknąć wody. 

Coraz większy obszar kraju jest objęty suszą hydrologiczną. Zjawisko to charakteryzuje się obniżeniem stanów wody w rzekach poniżej wieloletnich wartości średnich. Jak wynika z map Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, ostrzeżenia przed suszą obowiązują w większości polskich województw.

Najbardziej narażonymi na suszę hydrologiczną regionami są województwo lubuskie, a także prawie całe województwo opolskie, śląskie i podkarpackie oraz duża część województwa warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego i wielkopolskiego. 

Mniejsze obszary objęte ostrzeżeniami znajdują się w województwie zachodniopomorskim, lubelskim, łódzkim, kujawsko-pomorskim i małopolskim. Ostrzeżenia obowiązują do odwołania.

Jak informował w ubiegłym tygodniu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, sytuacja hydrologiczna jest cały czas bardzo niekorzystna, a wpływ na to co dzieje się obecnie, czyli na zagrożenie suszą w dorzeczu Wisły i Odry miał dość łagodny przebieg ostatniej zimy 2021/22. Zdaniem hydrologów, pomimo opadów śniegu, nie wytworzyła się zasobna w wodę pokrywa śnieżna, która mogłaby uzupełnić braki.

Ostrzeżenie przed suszą hydrologiczną wydawane jest w sytuacji, gdy aktualne lub prognozowane wartości przepływu na stacjach wodowskazowych uznanych za reprezentatywne układają się poniżej SNQ przez minimum 10 dni.