W piątek Urząd Gminy w Nowym Mieście rozpoczął proces powiadamiania i umawiania telefonicznego wnioskodawców w celu odbioru sprzętu komputerowego w postaci laptopów przeznaczonych do celów edukacyjnych.

Sprzęt komputerowy zostanie przekazany na podstawie umowy darowizny. Warto zaznaczyć, że sprzęt przeznaczony jest dla dzieci w celach edukacyjnych. Do odbioru komputera niezbędny jest numer PESEL dziecka, które zostaje obdarowane laptopem. Odbioru może dokonać osoba wnioskująca, legitymując się przy tym dowodem osobistym.

Jak informuje zastępca wójta Wiesław Schreiber, aby odebrać komputer trzeba czekać na telefon od urzędu. Następuje wówczas umówienie się z wnioskodawcami na konkretny termin odbioru laptopa. Zapisy dokonuje się z kilkudniowym wyprzedzeniem. 

Do rozdania jest aż 378 sztuk sprzętu i mnóstwo dokumentów, dlatego potrzebne jest oddzielne umawianie się. W tym przypadku nie było możliwości zorganizowania jednego spotkania dla wszystkich, w jednym miejscu i czasie. Każdy dokument musi być dobrze podpisany, więc potrzebny jest spokój i skupienie. W dodatku wspólne spotkanie trwałoby bardzo długo. Wydawanie jednego komputera wraz z formalnościami trwa około 15 minut. Chcąc ułatwić odbiór sprzętu osobom pracującym, wydawanie będzie się odbywać również w soboty.

Dla dzieci – nie dla rodziców

Zakupiony sprzęt to laptopy średniej klasy biznes, o bardzo przyzwoitych parametrach (ekran 15,6”, Procesor AMD Ryzen 5 5500U, RAM 8 GB, SSD 512 GB , Windows 11 Home 64). 

Wiesław Schreiber, który przez wójta Aleksandra Podemskiego został wyznaczony jako koordynator ds. monitorowania efektów projektu „Wsparcie dzieci z rodzin popegeerowskich w rozwoju cyfrowym – Granty PPGR” informuje, że sprzęt ma być wykorzystywany głównie w celach edukacyjnych i będzie monitorowany w ciągu następnych dwóch lat trwałości projektu. Warto mieć to na uwadze i nie zabierać dzieciom laptopa do własnego, prywatnego użytku. 

Aby sprzęt działał jak najdłużej warto nauczyć dziecko dbania o elektronikę i regularne czyszczenie komputera. Jak czyścić laptopa dowiesz się z tego artykułu.