W grudniu zeszłego roku Kolegiata w Środzie uzyskała tytuł bazyliki mniejszej. Niedawno odbyły się uroczystości, które przyciągnęły rzesze wiernych. 

W ostatnią niedzielę odbyły się uroczystości związane z ogłoszeniem tytułu bazyliki mniejszej, jaki w grudniu został nadany średzkiej Kolegiacie. Takie miano jest teraz sporym wyróżnieniem dla całego miasta.

Uroczystą mszę z tej okazji odprawił w średzkiej świątyni metropolita poznański arcybiskup Stanisław Gądecki w towarzystwie licznych kapłanów. Dekret papieża o ustanowieniu nowego tytułu świątyni odczytał po łacinie ks. dr Marcin Czujek – kanonik Kapituły Kolegiackiej w Środzie. Tym samym średzka Kolegiata dołączyła do 155 kościołów w Polsce mogących poszczycić się tytułem bazyliki mniejszej.

Uroczystości rozpoczęły się na Starym Rynku, gdzie odbyły się koncerty Iskierek oraz Średzkiej Orkiestry Dętej. Następnie powitano arcybiskupa po czym rozpoczęła się oficjalna część uroczystości. W obchodach udział wzięło wiele pocztów sztandarowych, przedstawicieli władz i organizacji, a także mnóstwo mieszkańców Środy.

Na uroczystość przybyli także liczni kapłani, wśród których znaleźli się kanonicy Kapituły Kolegiackiej w Środzie oraz Kapituły Katedralnej w Poznaniu. Do Środy przyjechali także księża pochodzący z Parafii Kolegiackiej, w tym ks. Marcin Stanisławski, czyli ostatni wyświęcony ksiądz, który pochodzi ze średzkiej parafii. Koncelebrował on mszę wraz z proboszczem Bazyliki ks. kan. Januszem Śmiglem. Uroczystość uświetnił swoją obecnością chór kolegiacki pod opieką św. Rity oraz Orkiestra Dęta w Środzie Wielkopolskiej.

Burmistrz Środy Wojciech Ziętkowski uważa, że Środa Wielkopolska stanie się teraz jeszcze bardziej atrakcyjnym miejscem dla turystów i pielgrzymów. Z resztą nie chodzi tylko o podniesienie prestiżu miasta, a fakt, że kościół, w który zainwestował polski król i który jest pięknym zabytkiem, został doceniony przez władze Kościoła.