W roku 2018 zainaugurowano działalność Poznańskiej Kolei Metropolitarnej, która aktualnie obsługuje tereny Poznania, powiatu poznańskiego a także 9 innych powiatów i 36 gmin na terenie Wielkopolski. Powiat średzki to jedno z miejsc, które skorzystało na rozwoju tej sieci komunikacyjnej, zyskując większą liczbę połączeń z Poznaniem.

W ostatni poniedziałek samorządy zdecydowały o podpisaniu porozumienia, które przewiduje wprowadzenie dodatkowych połączeń. Od dnia 1 stycznia 2024 roku liczba par pociągów kursujących na liniach PKM wzrośnie o 26 w stosunku do obecnej ilości. Znaczące zwiększenie liczby kursów planowane jest na trasie Poznań-Nowy Tomyśl. Mieszkańcy powiatu średzkiego mogą oczekiwać na uruchomienie jednego nowego połączenia z Poznaniem.

Jednakże warto nadmienić, że w poprzednim roku powiat jarociński postanowił wycofać swoje współfinansowanie dla Poznańskiej Kolei Metropolitarnej. W rezultacie linia nr 4 kończy swój bieg w Środzie, gdzie wiele składów rozpoczyna i kończy swoją trasę. Ta decyzja była niekorzystna dla pasażerów korzystających ze stacji Chocicza, Solec i Sulęcinek.