W miniony weekend we wnętrzach pałacu i w parku Chociczy zorganizowany został mini festiwal światła. Jeszcze niedawno mieszkańcy wsi uskarżali się na zbyt głośną muzykę dobiegającą z parku, a ostatnie wydarzenie przyciągnęło tłumy. Czy mieszkańcy zaakceptują wydarzenia kulturalne dziejące się w ich miejscowości?

Wydarzenie “Zaczarowany Park” rozpoczęło się w sobotę o godzinie 18:00, a gra świateł w połączeniu z ciemnościami parku wprawiła w osłupienie niejedną osobę, która tego wieczoru znalazła się na ul. Parkowej. 

Firma Lumen Art, która była odpowiedzialna za wizualne efekty tej imprezy dała z siebie wszystko. Do oświetlenia pałacu i parku wykorzystano zwykłe ledowe oświetlenie, projektory wideo oraz projektory laserowe. 

Do współpracy zaproszono również okolicznych mieszkańców, którzy bardzo chętnie włączyli się w planowanie imprezy. Organizatorzy cieszą się, że na wydarzenie przychodziły całe rodziny z dziećmi, a przeszłe głośne imprezy odeszły w niepamięć. Nikt nie był w stanie oprzeć się niesamowitym iluminacją świetlnym. Takich efektów można było się spodziewać, ponieważ Lumen Art ma już spore doświadczenie w realizacji podobnych przedsięwzięć. Ekipa dwukrotnie występowała na festiwalu światła w Czechach, swój program prezentowali w Berlinie, a ponadto można ich spotkać podczas pokazów organizowanych w wielu polskich miastach. 

To nie ostatnie takie wydarzenie

Minifestiwal światła w Chociczy dopiero debiutował, ale już został ciepło przyjęty. Pokazy w sobotni wieczór trwały do godziny 22:00, a kto nie zdążył tego dnia dotrzeć do parku, mógł zrobić to jeszcze w niedzielę. 

Impreza była biletowana, ale część przychodu organizatorzy postanowili przekazać na pomoc Ukrainie. Także podwykonawcy zrzekli się części wynagrodzenia za swoją pracę. Jak sami mówią, impreza nie miała przynieść zysku, ale przekonać do siebie mieszkańców. To nie ostatni taki pokaz świetlny w Chociczy.

Warto wspomnieć, że w ostatnim czasie metamorfozę przechodzą same okolice pałacu. Na początku roku ruszył pierwszy etap prac melioracyjnych parkowych stawów. Wcześniej najpilniejsze prace wykonano także w pałacu. Plany remontowe są bardzo ambitne, ale wszystko uzależnione jest od finansów. Natomiast w kwestii pomysłów na wydarzenia, które przyciągną tutaj mieszkańców Chociczy Las Palace czeka na propozycje.