Ochotnicza Straż Pożarna w Boguszynie niedługo będzie obchodzić 90. rocznicę powstania. Z tej okazji warto by było zrobić jej prezent i sfinansować budowę nowej remizy. Tym bardziej, że jednostka znajduje się w garażu należącym do jednej z firm.

Losy placówki w Boguszynie były burzliwe. Jednostka na jakiś czas przestała nawet istnieć. Jednak kilka lat temu grupa pasjonatów pożarnictwa reaktywowała OSP. Z początku pojawiały się głosy, że to tylko „słomiany zapał” i że nic z tego nie wyjdzie. Młodzi strażacy w krótkim czasie udowodnili, że OSP Boguszyn to jednostka z dużymi możliwościami. Potrzebna jest jednak nowa remiza.

A budowa placówki dla strażaków odkładana jest z roku na rok… Za każdym razem powód jest ten sam: brak środków. Jak na razie udało się znaleźć działkę i opłacić projekt, jednak na więcej sołectwa nie stać. Ale pojawiło się światełko w tunelu! Gmina ma otrzymać środki za zajęcie drugiego miejsca w powiecie w akcji organizowania szczepień przeciwko COVID-19. Mowa tu o kwocie pół miliona złotych. Czy strażacy powinni mieć nadzieję? Pytanie czy gmina przeznaczy pieniądze na zakup nowej karetki, czy na nową remizę strażacką.

W jakich warunkach pracują aktualnie strażacy?

Jednostka zajmuje jak na razie miejsce w garażu należącym do jednej z firm. Jak informuje prezes OSP Boguszyn Miłosza Fiderka, jakiś czas temu właściciel firmy upomniał się, że płaci podatek za to pomieszczenie i dużo na tym traci. Gminie udało się podpisać z właścicielem umowę i płaci rocznie kwotę odpowiednią wielkości podatku za to pomieszczenie. Niestety, miejsce jest, ale warunków żadnych.  

Jakikolwiek remont garażu jest niemożliwy. Pomieszczenia nie są ogrzewane, więc zimą istnieje ryzyko zamarznięcia wody w zbiorniku auta. Trzeba wspomnieć o samym komforcie przebierania się, zwłaszcza po akcji, kiedy strażacy są rozgrzani, adrenalina już opadnie, a w remizie tylko kilka stopni albo na minusie. Dobre, ze chociąż jest dostęp do prądu i wody, ale tylko zimnej. Warunki socjalne pozostawiają naprawdę wiele do życzenia… Chociażby brak łazienki i miejsca, gdzie w spokoju można by było wypełnić dokumenty. 

Miejmy nadzieję, że jednostka OSP w Boguszynie zostanie doceniona i otrzyma pieniądze na budowę nowej remizy. Przecież to od nich zależy bezpieczeństwo mieszkańców.