To dość świeża sprawa, bo z dzisiejszego poranka. Ogień został szybko zauważony i podjęto błyskawiczną akcję ratowniczą. Nikomu nic się nie stało.

W czwartek 16 grudnia około godziny 7:30 straż pożarna otrzymała zgłoszenie o pożarze w Bibliotece Publicznej im. R. W. Berwińskiego przy Placu Zamkowym 7 w Środzie Wielkopolskiej. 

Na miejscu błyskawicznie pojawiły się trzy zastępy straży ze średzkiej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP oraz wóz Dowódcy JRG. W akcji pomagała również policja. Jak się okazało, ogień pojawił się w pomieszczeniu gospodarczym, gdzie najprawdopodobniej doszło do zwarcia instalacji elektrycznej. Zwarcie polegało na spaleniu gniazdka żarówki. Pracownicy biblioteki wcześnie zauważyli ogień oraz poczuli dym. Nie czekając na straż pożarną sami podjęli działanie. W pierwszej kolejności wyłączyli napięcie, a następnie uporali się z ogniem za pomocą gaśnicy. 

Bibliotekarze w obronie zbiorów

Dzięki odważnym i zdecydowanym bibliotekarzom nie doszło do rozprzestrzenienia ognia. Nikt, szczególnie pracownicy nie chcieliby widzieć płonących stosów książek. Warto zauważyć, że biblioteki są bardzo narażone na szybkie pożary, właśnie ze względu na papierowe zbiory. 

Będący na miejscu zdarzenia Dowódca JRG kpt. Daniel Pawłowski poinformował, że  na szczęście nikt nie został poszkodowany. Straż pożarna, po przybyciu na miejsce zdarzenia, przystąpiła do oddymiania pomieszczeń i sprawdzenia punktu zagrożenia za pomocą kamery termowizyjnej. Wietrzenie biblioteki jeszcze trochę potrwa, zanim cały zapach i dym stamtąd nie ulecą. Nie wiadomo, czy wypożyczalnia będzie dziś czynna.