Nad Polskę przyszedł z zachodu ośrodek niskiego ciśnienia. Typowym zjawiskiem dla niżu atmosferycznego jest pogorszenie pogody. Prawie w całym kraju nadeszło ochłodzenie i opady deszczu, jednak najsilniej ma padać w województwie dolnośląskim.

Dla całego powiatu średzkiego wystosowano ostrzeżenie I stopnia. Dla południowych powiatów wydano ostrzeżenie II stopnia. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej-PIB prosi o rozwagę i pozostanie w domach. Prognozuje się deszcze w stopniu umiarkowanym i silnym, w zakresie od 30 mm do 40 mm, a nawet 50 mm. Ostrzeżenie obowiązuje do godziny 20.00. Wówczas opady mają ulec osłabieniu. Lokalnie mogą wystąpić burze. Wszędzie będzie wiatr w porywach do 20-30 km/h. Ogólna temperatura w normie – ok. 22 stopnie C, a w południowym regionie ok. 18-19 stopni C.

Jeśli to możliwe, zostań w domu. Bądź czujny, ponieważ może dochodzić do podtopień i zalań. Szczególnie narażone są na to piwnice bloków oraz domów jednorodzinnych. Budynki znajdujące się w zagłębieniach, dolinach lub z wysokimi spadami na działce powinny się zabezpieczyć. Tego dnia kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność. Ulice będą śliskie, a lokalnie mogą być nawet zalane.

Nie należy bagatelizować ostrzeżeń Instytutu. Województwo dolnośląskie jest zawsze bardziej narażone na powodzie niż inne regiony w kraju. Warto być czujnym i pamiętać o numerach alarmowych.

Przez resztę Polski również przejdą opady. Na baczności musi być województwo lubuskie, dla którego wydano ostrzeżenie III stopnia. Wystąpią tam burze z porywami wiatru do 70 km/h, silne deszcze z gradem, które mogą osiągać do 90 mm w przeciągu doby.