Planowana jest ekspansja liczby połączeń kolejowych na trasach prowadzących do Poznania i z powrotem, zgodnie z najnowszym harmonogramem Kolei Wielkopolskich. W sumie, ma zostać wprowadzonych 15 nowych par pociągów na wszystkich liniach regionalnej sieci kolejowej.

Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, Wojciech Jankowiak, wyjaśnił, że podczas godzin szczytu konieczne jest zapewnienie większej liczby połączeń komunikacyjnych. Od 10 grudnia uruchomieniem dodatkowych 15 pociągów stworzy się dla mieszkańców Wielkopolski dodatkowe opcje podróżowania. Wprawdzie zwiększenie liczby kursów nie oznacza, że dostępna jest większa liczba pojazdów, to jednak jest wynikiem skutecznej optymalizacji wykorzystania istniejącego taboru, jak dodał.

Z planu wynika, że na mniejszych trasach pojawią się nowe, dodatkowe połączenia. Przewidziane są dwie dodatkowe pary pociągów do Opalenicy i Szamotuł każdego dnia. Trzy dodatkowe pary będą jeździły do Obornik, Pobiedzisk i Kostrzyna, natomiast do Środy Wielkopolskiej, Czempinia i Kościana zostanie dodana po jednej parze pociągów.

Samorząd Województwa Wielkopolskiego planuje zainwestować większą kwotę w transport kolejowy. W przyszłym roku, budżet przeznaczony na rozwój kolei, finansowany ze środków marszałkowskich, ma wynieść 350 milionów złotych.