W listopadzie, Dwór w Koszutach będzie prezentować dwie interesujące wystawy. Jedna z nich to zbiór prac różnych artystów, druga natomiast to zupełnie indywidualna kolekcja dzieł artystki. Warto się wybrać i porównać spojrzenia oraz warsztat WZAP i Heleny Minginowicz. 

29 października 2021 o godzinie 18:00 miało miejsce otwarcie wystawy „Sztuka metafor”. Ekspozycję można podziwiać w Muzeum Ziemi Średzkiej “Dwór w Koszutach”. Natomiast drugi wernisaż odbędzie się 5 listopada o godzinie 19.00 w Galerii Miejskiej Muzeum Ziemi Średzkiej i dotyczyć będzie wystawy “Kochankowie idealni”.

Niejednoznaczne spojrzenie

“Sztuka metafor” to prezentacja prac artystów z Wielkopolskiego Związku Artystów Plastyków. W wystawie biorą udział: Robert Berlin, Janusz Biernacki, Iwona Bis, Zdzisława Czombik, Jarosław Jóźwiak, Leszek Kostuj, Jerzy Kubacki, Grażyna Majchrzak, Alina Matykiewicz, Władysław Nielipiński, Ewa Janina Partyka-Wróblewska, Jadwiga Pawelczak, Elżbieta Ponińska, Antoni Rut, Elżbieta Suszek, Halina Woźniak i Andrzej Ziemkowski.

Wzięcie na warsztat pojęcia “metafory” nie jest łatwe. Przenośnie, które są w stanie wymyślić i przedstawić artyści mogą być nieraz zawiłe oraz mało zrozumiałe. Wystawa ma na celu pokazanie różnych sposobów widzenia, ale take wymusić na widzu głębszych interpretacji. “Sztuka metafor” to także fantastyczne świadectwo trudnej wędrówki artysty, który musi zmierzać się z błądzeniem, zniechęceniem, niezrozumieniem, a jednak wciąż działać i pokonywać trudności. 

Abstrakcyjna miłość

Galeria Miejska w Środzie Wielkopolskiej to niezwykłe miejsce prezentacji wybitnych osobowości sztuki, artystów z lokalnego środowiska oraz promocji artystów młodego pokolenia. Galeria organizuje wystawy indywidualne, a także zbiorowe. To także miejsce spotkań autorskich, wieczorów poetyckich czy spotkań literackich. 

To właśnie w tej Galerii zaprezentowane zostaną dzieła Heleny Minginowicz – absolwentki Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, która tworzy prace z pogranicza malarstwa i grafiki oraz tekstilartu. Jak twierdzi artystka, maluje odkąd pamięta. “Kochankowie idealni” to kolejna wystawa, na której zaprezentuje swoje niezwykłe prace.