Żeglarstwo jest sportem powszechnym wśród dzieci i młodzieży. Od 10 lat w Środzie Wielkopolskiej ten sport prężnie się rozwija, a chętnych do ćwiczeń nie brakuje. Jak wygląda aktualna sytuacja żeglarzy w mieście?

Komandor Akademii Żeglarstwa w Środzie, Patryk Różański, stworzył 10 lat temu projekt „Żeglarstwo bez barier”. W ramach projektu organizowane są różnorodne eventy już od dekady. Jak mówi Różański, w Polsce żeglarstwo głównie kojarzy się z urlopem, Mazurami i czarterem. Wadą tego sportu jest jego elitarność. Jej źródłem jest znaczna wartość sprzętu sportowego niezbędnego do uprawiania żeglarstwa. Zarówno jachty sportowe, jak i turystyczne czy morskie są po prostu drogie. 

Aby zapobiec wykluczeniu Różański stworzył właśnie powyższy projekt. Dzięki temu każdy kto chce poczuć wiatr we włosach, może spróbować swoich sił w żeglarstwie. Jak dodaje komandor, żeglować może każdy i każdy powinien chociaż raz w życiu spróbować tej formy wypoczynku czy rekreacji.

Program skierowany jest przede wszystkim do osób niepełnosprawnych, które jak się okazuje nie muszą być wcale wykluczone z tego sportu. Nie ma takiej niepełnosprawności, która by przeszkodziła w skosztowaniu przyjemności, jaką jest rejs po Jeziorze Średzkim – dodaje Różański. 

W ramach obchodów 10-lecia średzkiego żeglarstwa sportowego Akademia Żeglarstwa zorganizuje po raz kolejny „Żeglarstwo bez barier”, na które wszyscy średzianie i mieszkańcy okolic są serdecznie zaproszeni.

Zapisz się na kurs żeglarski!

Od zeszłego roku można wziąć udział w kursie przygotowującym do egzaminu na patent żeglarza jachtowego. 

Osoba posiadająca patent żeglarza jachtowego jest uprawniona do prowadzenia jachtów żaglowych, które mogą być wyposażone w pomocniczy napęd mechaniczny po wodach śródlądowych. Poza tym na jachtach do 12 metrów długości kadłuba po wewnętrznych wodach morskich oraz pozostałych wodach morskich do 2 mili morskich od brzegu, w porze dziennej.

Akademia Żeglarstwa szkoli z praktyki oraz przygotowuje do egzaminu teoretycznego. Do egzaminu podejść może każdy kto ukończy 14 lat. Obecnie trwa kurs, który zakończy się przed wakacjami. Jednak już można zapisywać się na kolejne tury.