Według dziennikarzy ekonomicznych z krajowych mediów, największa zagraniczna inwestycja w Polsce może być narażona na ryzyko. Sytuacja dotyczy globalnego giganta technologicznego – firmy Intel, która prowadzi budowę swojego Zakładu Integracji i Testowania Półprzewodników w miejscowości Miękiny.

Informacje te przekazał „Dziennik Gazeta Prawna”, według którego polski rząd zdaje się opóźniać z notyfikacją wsparcia finansowego dla tej strategicznej inwestycji. Wsparcie to miało wynieść aż 6 miliardów złotych, jednak decyzja o jego przyznaniu nadal nie zapadła. Zdaniem Radia Wrocław, faktycznie istnieje problem z tą inwestycją.

Jednak Aleksandra Bojanowska, menadżerka ds. komunikacji w INTEL-u, przekonuje inaczej. Stwierdziła, że przyszłość projektu nie jest w żaden sposób zagrożona. Zapewniła również, że działania firmy przebiegają zgodnie z wcześniej ustalonym harmonogramem i nie ma żadnych sygnałów o potencjalnych opóźnieniach czy zagrożeniach.

Swoje poparcie dla projektu wyraził też prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Przemysław Bożek. Według niego, budowa zakładu w Miękini będzie kosztować około 20 miliardów złotych. W zakładzie będą przygotowywane półfabrykaty do produkcji procesorów, które są tak bardzo potrzebne Europie. Elementy te będą tworzone w Irlandii i Niemczech, a gotowy produkt zostanie skompletowany w Polsce.