13 października 2021 roku,. w Środzie Wielkopolskiej odbędą się bezpłatne badania cytologiczne realizowane przez Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów S.A. w Poznaniu

Badanie będzie można wykonać w cytobusie, który stanie na placu Targowiska Miejskiego w Środzie Wielkopolskiej, przy ul. Czerwonego Krzyża. Cytobus będzie dostępny w godzinach 09:00-16:00.

Panie, które urodziły się w latach 1962-1996 będą mieć przeprowadzone badanie bezpłatne. Aby skorzystać z bezpłatnego badania należy zarezerwować termin swojego badania telefonicznie pod nr 61 855 75 28 lub wysłać maila z prośbą o kontakt podając numer telefonu na adres [email protected]

Cytologia będzie przeprowadzona przez OPEN – ośrodek diagnostyczny posiadający status Ośrodka Referencyjnego w zakresie diagnostyki gruczołu piersiowego. Ośrodek prowadzi poradnię ginekologiczną w swojej siedzibie w Poznaniu oraz posiada ponad 20-letnie doświadczenie w zakresie badań profilaktycznych.

Zadbaj o swoje zdrowie

Cytologia to podstawowe badanie dla każdej kobiety, które powinno się przeprowadzać regularnie, szczególnie w średnim wieku. Dzięki temu prostemu i bezbolesnemu badaniu, można szybko wykryć raka szyjki macicy. Jest to nowotwór, który najczęściej dotyka kobiety, a który zaczyna się bezobjawowo. 

Dzięki cytologii można również zauważyć pierwsze niepokojące zmiany. Jeśli kobieta nie ma jeszcze raka, ale badanie wskazuje jakieś nieprawidłowości można szybko zacząć leczenie profilaktyczne. 

Statystyki mówią, że zachorowalność na raka szyjki macicy spada wraz ze wzrostem przeprowadzonej cytologii. Jak widać, warto dbać o swoje zdrowie i skorzystać z oferty, którą przygotował ośrodek OPEN oraz miasto Środa Wielkopolska.

Warto pamiętać, że optymalnym okresem dla pobrania materiału cytologicznego jest termin pomiędzy 10 a 20 dniem cyklu. Na minimum dobę przed badaniem należy powstrzymać się od współżycia seksualnego.