Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy (IMGW-PIB) przewiduje, że powiat średzki doświadczy burz, które będą nasilone oraz charakteryzujące się obfitymi opadami deszczu między 35 a 50 mm. Silne wiatry do 90 km/h, a miejscami nawet do 110 km/h, także są częścią tej prognozy. Ponadto, niektóre obszary mogą doświadczyć gradobicia, z kulkami gradu o średnicy dochodzącej nawet do 4 cm.

Rano piątku wiele wyładowań atmosferycznych zaobserwowano w Niemczech, Austrii, Chorwacji, Bośni i Hercegowinie oraz na Półwyspie Apenińskim. W ciągu dnia te burze rozwijają się i wieczorem z południowego zachodu przenoszą się do Polski.

Ostrzeżenie IMGW-PIB będzie miało zastosowanie od godziny 19:00 w piątek 21 czerwca do godziny 8:00 w sobotę 22 czerwca.

Ekstremalne warunki pogodowe mają duże szanse pojawić się, zwłaszcza w południowych i zachodnich województwach. Dla niektórych obszarów wydano ostrzeżenie o najwyższym, trzecim stopniu zagrożenia. W Wielkopolsce takie ostrzeżenie będzie obowiązywać w powiatach: rawickim, krotoszyńskim, ostrowskim, ostrzeszowskim i kępińskim.

Ze względu na niestabilną sytuację meteorologiczną, prognozowany przebieg burz może jeszcze ulec zmianie. Nie można wykluczyć możliwości, że także na obszarze powiatu średzkiego obowiązywać będzie trzeci stopień ostrzeżenia. Prędkość porywów wiatru może osiągać nawet 130 km/h. Istnieje również ryzyko wystąpienia trąb powietrznych oraz intensywnych opadów deszczu z gradem o średnicy przekraczającej 5 cm.