Jest to już tradycją, że wielu propagatorów historii otrzymuje prestiżowe nagrody Dobosza Powstania Wielkopolskiego. Są to osoby, które włożyły niesamowite wysiłki w upowszechnianie informacji o zwycięskim rebelii mieszkańców Wielkopolski. Teraz już wiemy, kto dołączył do tegorocznej listy laureatów.

Upłynęło już 105 lat od momentu, gdy odważni obywatele Wielkopolski podnieśli broń i zapewnili swojemu regionowi miejsce w wolnej Polsce. Ich monumentalne osiągnięcie nadal jest w naszych sercach, choć celebrowane na inny sposób niż wtedy.

Zamiast walki, naszym obecnym zadaniem jest pielęgnowanie ich pamięci oraz docenianie ich wkładu – zauważa Tadeusz Musiał, prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-19.

W ramach uznania za takie prace, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-19 przyznaje specjalną statuetkę Dobosza. Od 1996 roku aż 120 osób i organizacji mogło się pochwalić tym wyróżnieniem. W tym roku dołączyły do nich kolejne 4 osoby i instytucje, niektóre z nich rozpoczęły swoje działania na rzecz powstania wielkopolskiego jeszcze przed jego faktycznym wybuchem.