Firma ze Środy Wielkopolskiej została doceniona przez Szwajcarów. Ośrodek narciarski Zermatt/Gornergrat Bahn zamówił u polskiego przedsiębiorcy pięć nowych dwuczłonowych zespołów trakcyjnych.

Stadler Środa zajmuje się budową pociągów dla narciarzy. Jak poinformowała Marta Jarosińska – rzecznik Stadlera, wagony pociągów powstają w Środzie, a zawarta umowa umocni pozycję firmy Stadler jako światowego lidera w produkcji pojazdów z napędem zębatym. Firma od wielu lat zajmuje się budową zespołów trakcyjnych dla linii wąskotorowych i kolei zębatej. Inne zamówienia były realizowane również we Włoszech. Projektem pociągu zajęło się właśnie włoskie studio Pininfarina, znane ze współpracy z wielkimi markami samochodowymi, takimi jak Ferrari.

To niezwykle dobra wiadomość dla Wielkopolski, ale również przedsiębiorców. Dzięki tej współpracy Polska ma wspaniałą okazję do promocji za granicą. Jest to także wyróżnienie dla regionu. To niesamowite, że polskie wagony, które wdzięcznie nazwano POLARIS (POPular Landscape Railway In Switzerland) będą wozić pasażerów do Gornergrat oferując komfortową podróż alpejską trasą widokową biegnącą tuż naprzeciwko najpiękniejszej góry Szwajcarii – Matterhornu.

Kiedy pierwsza podróż?

Nowe pociągi mają pomieścić do 120 pasażerów na miejscach siedzących oraz dodatkowe 100 osób na miejscach stojących. Przewidziano w nich również przestrzeń na dwa wózki dla osób z niepełnosprawnościami. Pojazdy o niskopodłogowych wejściach będą wyposażone w nowoczesny system informacji pasażerskiej, a w wielofunkcyjnych przedziałach zaplanowano miejsce do przewożenia sprzętu do sportów zimowych i rowerów. 

Według umowy zawartej w 2019 roku z grupą BVZ, do której należy szwajcarski ośrodek narciarski, pierwsi turyści prawdopodobnie skorzystają z nowych wagonów już w 2022 roku. Wartość inwestycji wynosi 45 milionów franków. W ośrodku narciarskim funkcjonuje wiele wagonów, ale większość z nich ma już ponad 60 lat. Miejmy nadzieję, że nowy zakup okaże się dla Szwajcarów trafną inwestycją, a Polacy wykorzystają okazję i dobrze się wypromują.