Rankiem 2 stycznia, w ramach akcji „Trzeźwy Poranek”, policjanci ze Środy Wielkopolskiej ruszyli w pościg za pojazdem rover, którego kierowca nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Jak się później okazało, mężczyzna ten miał już na swoim koncie wiele przewinień.

Od wczesnych godzin rannych, sześciu funkcjonariuszy Działu Ruchu Drogowego Środy Wielkopolskiej i gminy Nowe Miasto nad Wartą prowadziło działania w ramach tej akcji. Ich praca była wspierana przez członków Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego Komendy Powiatowej Policji w Środzie Wielkopolskiej. Podczas akcji przeprowadzono kontrolę alkoholu u 1240 kierowców. Strzelecka była jedną z ulic, na których można było spotkać patrolujących policjantów.

Około 5:30 rano, funkcjonariusze użyli latarki, aby wydać polecenie zatrzymania kierowcy rovera. Mimo to, mężczyzna nie zastosował się do polecenia i zdecydował się opuścić miejsce, udając się w kierunku obwodnicy Środy Wielkopolskiej. Funkcjonariusze natychmiast podjęli pościg i ruszyli za pojazdem, używając sygnałów świetlnych i dźwiękowych do ostrzegania innych uczestników ruchu drogowego – poinformowała sierż. Angelika Środa, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Środzie Wielkopolskiej.