Dla powiatu średzkiego zostało wydane ostrzeżenie meteorologiczne II stopnia przed burzami z gradem. Silny front burzowy przyjdzie z terytorium Niemiec. 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej apeluje o ostrożność. Prawdopodobnie dziś wieczorem i w nocy nad powiatem średzkim przejdą silne burze z wiatrem i gradem. 

Wczoraj w rejonie Düsseldorfu odnotowano blisko 2 tysiące wyładowań atmosferycznych w promieniu 25 km, w okresie 15 minut. Burze kierują się na wschód i już dziś dotrą nad Polskę. Burze mogą potrwać do soboty, jednak powinny mieć już łagodniejszy przebieg.

Nadchodzące wyładowania atmosferyczne będą najprawdopodobniej najsilniejszymi od początku roku. Warto podkreślić, że po przejściu frontu trochę się ochłodzi. Temperatura maksymalna w dzień będzie się wahać w okolicach 16-20 stopni Celsjusza. Po niedzieli nieznacznie się ociepli, ale na upały trzeba będzie poczekać do drugiej dekady czerwca.

Jak się zachowywać w trakcie burzy?

Jeśli burza złapie cię na otwartym terenie pamiętaj, żeby nie chować się pod pojedynczymi drzewami. Jeśli jesteś w lesie, jesteś bezpieczniejszy. W miarę możliwości postaraj się zostać w domu i pozamykać szczelnie okna oraz drzwi. Pamiętaj o odłączeniu z prądu ważniejszych sprzętów RTV i AGD. Możesz swobodnie korzystać z telefonu. Mitem jest, że smartfon lub Internet przyciągają burzę.