25 lipca w Kościele Katolickim wspomina się świętego Krzysztofa, patrona kierowców i podróżujących. W wielu parafiach w Polsce prowadzona jest akcja „Jeden grosz za jeden szczęśliwie przejechany kilometr” oraz zbiórki na rzecz zakupu pojazdów dla misjonarzy. W akcji udział wzięła również parafia św. Józefa w Środzie Wielkopolskiej.

Święcenie pojazdów i podróżnych

Święty Krzysztof to patron zarówno kierowców jak i tych którzy podróżują, w niedzielę 25 lipca odbyło się ogólnopolskie święcenie pojazdów. W trakcie błogosławieństwa księża wraz z wiernymi modlili się o opiekę świętego Krzysztofa, o opiekę i jego wstawiennictwo. O chłodną głowę, i pewną rękę czego niestety coraz częściej brakuje bo często to brawura i pośpiech bierze górę nad rozwagą.

Smutna statystyka

W 2020 roku do Policji zgłoszono 23 540 wypadków drogowych, które miały miejsce na polskich drogach. W wypadkach drogowych 26463 osoby zostały ranne.

Zapowiadane zmiany w prawie

Dzięki zmianom w taryfikatorze od początku grudnia 2021 r. funkcjonariusze będą mogli nakładać na kierowców wyższe kary. Górna granica wysokości mandatów wzrośnie do 5 tys. zł, a w przypadku popełnienia kilku wykroczeń naraz (np. zmiany pasa przez pojedynczą linię podczas przejeżdżania na czerwonym świetle z niedozwoloną prędkością) – nawet do 6 tys. zł.

Wyższą karę poniosą też osoby przyłapane na jeździe na “podwójnym gazie”. Będą podlegać teraz karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2,5 tys. zł. Chyba, że prowadziły pojazd inny niż mechaniczny (np. hulajnogę elektryczną lub rower) – wówczas dolny próg spada do 1 tys. zł. Zmiany, które obejmą pijanych kierowców, dotyczą też renty przyznawanej najbliższym ofiar spowodowanych przez nich wypadków. Ścisłe powiązanie postępowania karnego i cywilnego ma ułatwić i usprawnić otrzymanie renty za zmarłego.