Bon, o który można się ubiegać mając niepełnoletne dziecko wynosi 500 złotych. Taka dotacja pozwoliła wielu rodzinom zabrać dzieci na wakacje. Ile bonów aktywowano w samej Wielkopolsce?

Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, w województwie wielkopolskim zrealizowano już 300 tysięcy bonów turystycznych na kwotę ok. 260 mln złotych. Według statystyk wykorzystano 70 procent bonów przysługujących w województwie.

Zdecydowany wzrost realizacji bonów odbył się podczas letnich wakacji. Ilość ta wzrosła o ponad połowę. Koniec wakacji nie oznacza jednak niemożności wykorzystania bonów turystycznych. Są one ważne do 31 marca 2022 roku.

Jak aktywować bon turystyczny?

Świadczenie może otrzymać dziecko, które kwalifikuje się do programu 500+ i pobiera z tego tytułu środki. Na każde dziecko przysługuje jeden bon. Tak więc mając dwójkę pociech, można uzyskać dla nich 1000 złotych. Jeśli dziecko jest niepełnosprawne kwota ta jest podwajana.

Bon turystyczny ważny jest tylko na terenie Polski. Można go wykorzystać w hotelach i na imprezach kulturalnych.

Aby skorzystać z bonu, wystarczy mieć konto na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Można go aktywować w każdej chwili, tylko jeśli poda się dane kontaktowe (adres e-mail i nr telefonu komórkowego). Rodzice, którzy mają niepełnosprawne dziecko i chcą uzyskać dodatkowe świadczenie, mogą na PUE ZUS złożyć oświadczenie, które jest podstawą przyznania dodatkowych 500 zł.

Gdy przyjdzie moment zapłacenia poprzez bon, wystarczy podać specjalny kod, który został wysłany na adres e-mail, podany przy rejestracji. Wystarczy podać kod osobie przyjmującej płatność, na przykład w recepcji hotelu. Na numer telefonu przyjdzie SMS o przeprowadzaniu transakcji i zrealizowaniu bonu.