Środa Wielkopolska stara się pielęgnować pamięć o historii nie tylko miasta, ale również ludzi z nią związanych. Jednym z takich postaci jest Czesław Nowak – porucznik, który walczył i zginął podczas II Wojny Światowej. 

12 maja minęła 103 rocznica urodzin Czesława Nowaka – średzkiego wojskowego, który zasłużył się na wielu frontach walczącej Europy w trakcie II wojny światowej. Jako lotnik współpracował między innymi z armią gen. Andersa.

Trzy lata temu, z okazji 100-lecia urodzin bohatera, z inicjatywy mieszkańców wsi i Stowarzyszenia Biało-Czerwona, odsłonięto tablicę pamiątkową ku jego czci. Jednym z fundatorów pomnika był poznański Instytut Pamięci Narodowej. W tym roku złożono pod pomnikiem kwiaty oraz oddano honory.

Nowak urodził się w Mądrem koło Zaniemyśla. Uczęszczał do szkół w swojej rodzinnej wsi, czyli Środzie Wielkopolskiej i Poznaniu. Walczył w Kampanii Wrześniowej oraz na różnych frontach europejskich, np. na froncie we Włoszech. Tam zginął w roku 1944 w trakcie ataku na niemieckie jednostki. Jego samolot zawadził skrzydłem o wysokie drzewa. 

Pochowany jest na cmentarzu Caorle we Włoszech. Jego symboliczny grób znajduje się w rodzinnej miejscowości. Nowak został pośmiertnie odznaczony krzyżem Virtuti Militari.