Marek Nitkowski, prezes Kolei Wielkopolskich, prognozował w wywiadzie dla PAP, że w bieżącym roku liczba przewiezionych pasażerów przez tę spółkę wyniesie ok. 16 milionów osób. To stanowi wzrost o około 2 miliony w porównaniu z poprzednim rokiem. Podkreślił również, że samorząd województwa podjął decyzję o zwiększeniu liczby połączeń lokalnych na terenie regionu zgodnie z nowym rozkładem jazdy.

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego zapowiedział wprowadzenie do nowego rozkładu jazdy 641 pociągów obsługujących cały region w ciągu jednej doby. Oznacza to wzrost o 62 połączenia w stosunku do poprzedniej liczby. Strategia ta ma na celu zwiększyć liczbę pasażerów korzystających z miejscowych połączeń o kolejne 2 miliony osób w ciągu najbliższego roku.

Nitkowski powiedział też, że planowane jest zwiększenie eksploatacji dwóch przewoźników działających na rzecz Urzędu Marszałkowskiego – Polregio i Kolei Wielkopolskich. Ich łączna praca eksploatacyjna ma wzrosnąć z obecnych 14,2 mln kilometrów do ponad 15,5 mln kilometrów w roku 2024.

Podsumowując, szef Kolei Wielkopolskich ocenił, że w obecnym roku transport kolejowy obsłużony przez tę firmę wyniesie ok. 16 milionów pasażerów. Tymczasem w poprzednim roku korzystało z niej ponad 14 milionów osób.