W czwartek, 25 listopada w Miejskim Domu Kultury w Świebodzicach odbyło się ostatnie tegoroczne spotkanie z serii “Historia Regionu”.

Tematem spotkania była historia bitwy pod Strugą. Prelekcja poprowadzona została przez Krzysztofa Wieczorka, właściciela Pałacu Struga. Uczestnicy wydarzenia nie tylko poznali wiele ciekawych faktów dotyczących wydarzeń, które miały miejsce w 1807 roku, ale również mogli zakupić książkę Krzysztofa Wieczorka i Macieja Utechta pt. „Wojny Napoleońskie na Dolnym Śląsku Bitwa pod Strugą 1807” oraz komiks „Struga 1807”. 

Organizatorem spotkania był Miejski Dom Kultury wraz z pasjonatem historii oraz miłośnikiem Świebodzic Patrykiem Szczerbą.

Historyczna zawierucha

Bitwa pod Strugą zwana także Bitwą na Czerwonych Polach lub bitwą pod Szczawienkiem odbyła się 15 maja 1807 roku pod Strugą, niedaleko Wałbrzycha. W szranki stanęły wojska polskich ułanów z Legii Polsko-Włoskiej oraz wojsko pruskie. 

Bitwa była pierwszą potyczką ułanów pułku Legii Polsko-Włoskiej z wojskiem pruskim na Śląsku. Około 280 ułanów polskich pobiło znacznie liczniejsze jednostki pruskie pod dowództwem majora Losthina, składające się z 8 kompanii piechoty, w których skład wchodziło 1100–1200 żołnierzy, szwadron 80-ciu huzarów, szwadron 80-ciu dragonów, szwadron 80-ciu Bośniaków oraz cztery działa.

W czasie bitwy polscy ułani przypuścili szarżę na pruską kawalerię, którą rozbili i zmusili do odwrotu. Pojmanych zostało ośmiuset pruskich piechurów, których doprowadzono przed oblicze Hieronima Bonapartego, który stacjonował wówczas we Wrocławiu. Bonaparte docenił i wynagrodził polskich żołnierzy poprzez przyznanie francuskich odznaczeń wojskowych.