23 listopada w Poznaniu Prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda podpisał ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.
Dzień wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918/1919, czyli 27 grudnia, został ustanowiony świętem państwowym. Prezydent wsparł wieloletnie starania samorządowców i mieszkańców Wielkopolski, którzy pragnęli uczcić w ten sposób wydarzenia z tamtego okresu. Tym bardziej, że jest to jedyne powstanie w historii Polski, które zostało wygrane.
Inicjatywę uczczenia zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 poparła Rada Powiatu Średzkiego w dniu 16 lipca 2021 roku. 6 września na spotkaniu w tej sprawie z prezydentem Andrzejem Dudą w Warszawie, Powiat Średzki reprezentowały wicestarosta Małgorzata Wiśniewska-Zabłocka wraz z prezesem Stowarzyszenia Rodzin Powstańców Wielkopolskich Marią Mielc.
Trochę historii
Powstanie wielkopolskie było zbrojnym wystąpieniem polskich mieszkańców Wielkopolski przeciwko Niemcom. Miało to miejsce zaraz po zakończeniu I wojny światowej. Iskrą zapalną powstania stał się przyjazd Ignacego Paderewskiego do Poznania. Polacy domagali się oddania ziem zaboru pruskiego Polakom, która w tym czasie umacniała swą niepodległość.
Powstanie było przygotowywane przez wiele lat i przeprowadzone niemal perfekcyjnie, dlatego zryw zakończył się sukcesem. Inicjatywa otrzymała również dyplomatyczne wsparcie, głównie w osobie Romana Dmowskiego, który przebywał na konferencji pokojowej w Paryżu. Sprawa włączenia Wielkopolski do odrodzonej niepodległej Polski uzyskała poparcie państw zachodnich, zwłaszcza Francji. Wszystko zakończyło się rozejmem podpisanym 16 lutego 1919 roku w Trewirze. Podczas podpisywania traktatu wersalskiego przyznano Polsce niemal wszystkie tereny zajęte przez Powstańców wielkopolskich. Oprócz tego Polacy otrzymali Leszno, Kępno, Rawicz, Zbąszyń, Chodzież i Nakło.