Powiat średzki ponownie włączył się w akcję Narodowego Czytania. Tym razem na nowo odkrywano dramat Gabrieli Zapolskiej “Moralność Pani Dulskiej”.
Już po raz dziesiąty odbyło się Narodowe Czytanie, które organizowane jest co roku przez Prezydenta RP. Środa Wielkopolska również włączyła się w akcję, lecz tym razem w innej formie. Z powodu ograniczeń epidemiologicznych postanowiono nagrać czytające osoby, a następnie udostępnić film online dla szerokiej publiczności. Mimo, że taka forma nie jest tym samym co spotkanie na żywo, film potrafi mieć większy zasięg. Oprócz czytania fragmentów książki, odegrano I scenę aktu, którą także można obejrzeć.
W scence role odegrali członkowie Rady Powiatu Średzkiego:
- Lokatorka – Małgorzata Wiśniewska-Zabłocka, Wicestarosta,
- Zbyszko – Michał Matelski, Członek Zarządu Powiatu,
- Pani Dulska – Jadwiga Wieland, Radna Rady Powiatu,
- Mela – Iwona Klepacka, Radna Rady Powiatu Średzkiego,
- Hesia – Magdalena Wieland, Wicedyrektor Bursy Powiatu Średzkiego,
- Hanka – Agnieszka Hauke, Dyrektor Samorządowego Centrum Usług Wspólnych,
- Juliasiewiczowa z Dulskich – Lidia Kisielewska, Przewodnicząca Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności.
- Narrator – Małgorzata Walasek, Dyrektor Biblioteki Publicznej w Środzie Wielkopolskiej.
Refleksja społeczna
Według Prezydenta RP Andrzeja Dudy, dramat Gabrieli Zapolskiej to wyjątkowy utwór. “Moralność Pan Dulskiej” ujawnia zakłamanie i hipokryzję społeczeństwa początku XX wieku. W dodatku ukazuje wspaniałą gorzką ironię, dobrze odwzorowane charaktery postaci i idealnie dobrany język. Jak każdy dobry utwór, który jest lekturą szkolną, książka posiada uniwersalne przesłanie, a czytelników skłania do głębokich refleksji, szczególnie tych społecznych.
“Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji”
– napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.
“Moralność Pani Dulskiej” to dramat Zapolskiej z 1906 roku. Akcja utworu kręci się wokół głównej bohaterki Anieli Dulskiej – obłudnej, fałszywej i chciwej kobiety, dla której opinia innych ludzi jest ważniejsza niż szczęście jej rodziny. Pojęcie “dulszczyzna” na stałe weszło do języka potocznego. Dramat wystawiano wiele razy na deskach teatru w całej Polsce.
Narodowe Czytanie organizowane jest od 2012 roku. Akcję otworzyło wspólne czytanie “Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Przez kolejne lata przywołano ogromną ilość powieści i dramatów, takich jak: Trylogia Henryka Sienkiewicza, “Lalka” Bolesława Prusa, “Wesele” Stanisława Wyspiańskiego czy “Zemsta” Aleksandra Fredry.