Mamy środek zimy, ale nie oznacza to, że żeglarze mają czas wolny. Jak tylko kończy się sezon i pogoda zmusza do zejścia na ląd rozpoczyna się okres przygotowawczy do kolejnego sezonu.
Akademia Żeglarstwa w Środzie prowadzi całoroczne cykle szkoleń sportowych dla swoich zawodników oraz początkujących dzieci, które dopiero jesienią dołączyły do klubu. Poza grupą w Środzie Akademia prowadzi także kadrę Kościańskiego Klubu Żeglarskiego.
Najmłodsi zawodnicy w wieku 6 lat i trochę starsi chodzą systematycznie do sali gimnastycznej, gdzie odbywają się zajęcia. Natomiast sale w Szkole Podstawowej nr 2 w Środzie oraz w Starym Luboszu są tak dobrze wyposażone, że pozwalają na przeprowadzanie typowo żeglarskich treningów na lądzie.
Jak wyjaśnia Patryk Różański z Akademii Żeglarstwa, żeglarze potrzebują intensywnego treningu mięśni oraz skoordynowania wielu ruchów. Dyscyplina ta wymaga umiejętności wykonywania kilku czynności naraz. W jednej dłoni żeglarze trzymają rumpel steru, którym kierują jachtem. W drugiej trzymają szoty, linę, za pomocą której operują żaglem. W cały wysiłek włączone są także nogi, które zajęte są trzymaniem pasów balastowych. Tułów i nogi muszą ze sobą współpracować i wytrzymywać kilkugodzinne wysiłki w trakcie wiszenia za burtą. Pozostaje jeszcze głowa. Poza tym, że żeglarz musi obserwować wszystko dookoła jachtu i na jachcie to jeszcze w myślach tworzy taktykę podczas płynięcia. Jak uważa Różański to trening dobry na całe życie, który kształtuje prawidłowe wzorce ruchowe oraz usprawnia manualnie.
Prototyp jachtu ma pomagać w głębszych treningach
Pierwsze zawody w sezonie 2022 odbędą się za niecałe 4 miesiące. Jak wskazuje Różański, to tak naprawdę mało czasu biorąc pod uwagę, że dzieci chodzą do szkoły i na treningi mają czas tylko w weekendy.
Podczas ostatniego treningu zawodnicy doskonalili m.in. technikę i wytrzymałość na balaście. W tym celu trener zbudował „symulator”- machinę naśladującą jacht podczas żeglugi. Ta prototypowa machina pomogła w symulowaniu dwóch pełnych wyścigów. Podczas regat można rozegrać nawet 4 wyścigi jednego dnia. Wyścigi w klasach wyższych na ogół trwają ok. godziny. Jest to więc spory wysiłek dla każdego, dlatego warto wiedzieć jak przyspieszyć regenerację po treningu.
Przyszłym żeglarzom życzymy wytrwałości, świetnej formy i powodzenia w nadchodzącym sezonie 2022.